BIO

Basia Giewont wokalistka, songwriterka, aktorka teatralna i musicalowa, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalno-aktorskim, magister kryminologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Basia jest laureatką nagród wielu prestiżowych Festiwali Piosenki Polskiej m.in. 59 KFFP Opole – Nagroda Trójki Polskiego Radia, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Edith Piaf nagroda Grand Prix.

Współpracowała z Adamem Sztabą przy albumie „Moje pocieszenie” Andrzeja Brandstattera, nagrała duet z Grzegorzem Turnauem na płycie „Fabryka klamek”, swojego głosu udzieliła także na płycie „Krajobraz Rzeczy Pięknych” Andrzeja Zaryckiego śpiewając w gronie najwybitniejszych polskich wokalistów. Wraz z Andrzejem Poniedzielskim pracowała przy projekcie muzycznym „Wywar z przywar”. Z Amerykańskim Jazzmanem Stanem Breckenridgem stworzyła projekt – Basia & Stan a Soulful Duet, nagrywając utwory „Baby it’s cold outside” oraz „Loving You”. Występowała jako gość specjalny czeskiego zespołu Čechomor, w trasach koncertowych w Czechach i na Słowacji.

Widzowie Opery Krakowskiej i Filharmonii Olsztyńskiej mogli podziwiać ją w roli Jasia w operze „Jaś i Małgosia” E. Humperdincka.

W musicalu „Legalna Blondynka” w reż. J. Józefowicza wcieliła się w role Sereny oraz Enid. Na deskach Teatru Muzycznego Roma można było podziwiać Basię w jednej z głównych ról – Alice w musicalu „Piloci”, oraz w tytułowej roli Aidy w  musicalu „Aida” Eltona Johna. W Warszawskim teatrze Rampa wciela się w role Królowej w muzycznym Show „Rapsodia z Demonem”, gra także w spektaklu muzycznym dla dzieci „Wanna Archimedesa”, gdzie pojawia się w roli Pani Magistry Potakiewicz.

Raya – jedna z najnowszych księżniczek Disneya mówi głosem Basi.

Basia występuje gościnnie w Warszawskim Teatrze Buffo u boku Nataszy Urbańskiej.

Tworzy muzykę rozrywkową  inspirowaną kulturą góralską i folklorem. W singlach, takich jak „Nie bede”, „Kochanie”, „Póde s Tobom”, „Korale” – Basia, wraz z producentem Korneliuszem Flisiakiem, proponuje eksperymentalną elektroniczno-popową muzykę z elementami folku – jest to jedna z ciekawszych propozycji na polskim rynku.